TR
EKİM 2018

SEKTÖRDE ELEME OLACAK

POSTA / 08.10.2018

Türkiye'de 7.5 milyon konutun dönüşmesi gerektiğini, köyden kente 5 yılda 11 milyon kişinin göçeceğini hatırlatan Ziya Yılmaz, "Tam da bu potansiyel sebebiyle gayrimenkul sektöründe sermaye, teknik ve metrekare yeterlilik şartlarının oluşturulması gerekiyor.

SATIŞ REKORU KIRILDI

Geçtiğimiz hafta Rusya'da bir Türk şirketi ile karşılaştım. Orada mekanik, tesisat işleri yapıyor ve 12 milyon dolarlık yeterlilik almış. O kadar iş alabiliyor. İş bitirme performansına göre bu yeterlilik artacak. Türkiye'de de sektörümüzde 25'inci kata çıkmamış insanların, 500-1000 konutluk proje geliştirmemeleri gerekiyor. Mağduriyetlerin de önüne geçmek için yeterlilik şartlarının acilen düzenlenmesine ihtiyacımız var" dedi. Öte yandan kur dolayısıyla yabancının Türkiye'yi keşfettiğini, Cumhuriyet tarihinin yabancıya satış rekorunun kırıldığını hatırlatan Yılmaz, "2017'de yabancıya 4.6 milyar dolarlık satış yapılmıştı.

YABANCIYA AĞIRLIK

Rakam bu sene 5 milyarı geçer ancak 7 yılda 30 milyar dolar gibi bir rakamı yakalayabiliriz. Biz Dap olarak tüm projelerimizde çok hızlı satışlar yaptık. Yerli yatırımcının ilgisi her zaman büyük oldu. Şimdi ise yabancıya satışa ağırlık vereceğiz. Sürprizlere hazır olun, yurt dışmda ofisler açabiliriz" diye konuştu.

BÖYLE FIRSAT YOK!

Ziya Yılmaz, 'gayrimenkul mü, dolar mı' tartışmalarına da değindi. Uzun vadede gayrimenkulun tüm yatırım araçlarından fazla kazandırdığını ilk projesi Şelale Evleri ile açıklayan Yılmaz, "Şelale Evleri'nde zamanında 27 bin liraya sattığım evin değeri şimdi milyon liranın üzerinde. Dolar 2002'de 1.6 idi, son aylarda 6 TL'leri konuşuyoruz. Dolar bugün 6 olur, yarın 5'e düşer. Kısa vadede ne olacağına değil, uzun vadeli kazanca ve yatırıma odaklanmalıyız. 20 yıldır Türkiye'nin en önemli projelerini üretiyoruz.

UYGUN FİYATLAR

Gayrimenkulun verdiğini vatandaşa veren başka bir enstrüman yok. Ayrıca şu an maliyetlerdeki artışa rağmen, zam yapılmadığı için Cumhuriyet tarihinin uygun fiyatlarının olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Böyle bir dönem bir daha gelmez. Bu fırsat uzun sürmez" diye konuştu.

  • BASINDA BİZ
  • 08.10.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı