TR
NİSAN 2019

TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI

İNŞAAT & YATIRIM / 05.04.2019

Türkiye Emlak Katılım Bankası Sanayi, Turizm ve İnşaat Sektörüne Destek Verecek

Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş., Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) yaptığı incelemeler sonunda onay aldı ve faaliyet izni 27 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Faaliyete geçen katılım bankası, sektörde heyecan yarattı. Emlak Katılım Bankası'nın faaliyete başlaması ile ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: "Emlak Bankamız, Resmi Gazete'de yayımlanarak yeniden faaliyete geçti. Bundan sonraki süreçte Emlak Katılım Bankası olarak faaliyetlerine devam edecek olan banka, sanayicilerimize, turizmcimize ve inşaat sektörümüze destek verecek" dedi.

TÜRKİYE İMSAD: İNŞAAT SANAYİNİN GÜÇLENMESİ VE BÜYÜMESİNE KATKI SAĞLAYACAK"

Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın kuruluşuna izin verilmesiyle ilgili açıklama yapan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan: "Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın, inşaat malzemesi sektörünü sanayiciler üzerinden büyütmek vizyonu ile çalışacağına inanıyoruz. Faaliyete geçen bankanın, hem ülke ekonomisine hem inşaat malzemesi sanayisinin finansal açıdan güçlenmesi ve büyümesine önemli katkıları olacaktır" dedi.

Bankanın, inşaat malzemesi sektörünün planlı gelişimi ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için önemli bir adım olduğunu belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan: "Faaliyet amaçları arasında inşaat malzemelerini ülkemizde üreten sanayiciye ve inşaat sektörüne destek sağlamanın yer aldığı Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın, inşaat malzemesi sanayisinin güçlenmesi, büyümesi ve gelişimine önemli katkıları olacağına inanıyoruz. Özellikle akıllı şehir ve akıllı bina üretiminde inşaat malzemesi sanayisi daha da önem kazanmış durumda. İnşaat malzemelerinin kalitesi dünya çapında kendini ispatlamış durumda. İthal malların neredeyse tümü Türkiye'de eksiksiz üretiliyor. Sadece yüksek teknolojili ürünler, yani üretilirken içine akıl katılan malzemeler Türkiye'de yeni yapılmaya başlandı. İnşaat malzemelerinde akıllı teknolojilerin kullanıldığı alanlarda ciddi yatırım fırsatları bulunuyor. Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın finansal katkıları ile bu alanda yatırım yapanların, milli ekonomi adına önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca banka tarafından, binaların 'yenilenmesi-güçlendirilmesi' için konut sahiplerini destekleyecek kampanyaların hayata geçirilmesi de, kentsel ve endüstriyel yenileme çalışmalarını hareketlendirecek ve inşaat sektörüne canlılık kazandıracaktır" diye konuştu.

DAP HOLDİNG: "EMLAK KATILIM BANKASI SEKTÖRE NEFES ALDIRACAK

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: "Bildiğiniz üzere uzun süredir Emlak Bankası'nın devreye alınması gerektiğine vurgu yapıyorum. Sebebi, hakediş ve yeterlilikleri yüksek markaların çeşitli finansal argümanlara daha hızlı ulaşmasını sağlamak ve tüketiciye sunulan ürünlerin finansal maliyetlerini minimize etmek. Bugün Emlak Katılım Bankası A.Ş. olarak devreye alınan bankanın hem sektörümüz hem de ülkemiz için sevindirici bir haber olduğunu vurgulamak isterim. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. Murat Kurum'un vizyonu çerçevesinde hızla devreye alınan bankanın, kentsel dönüşüm başta olmak üzere bütün şehirlerimizde sağlam, planlı yapılaşmanın önünü açacağını düşünüyorum. Yeni kurulan bankanın gayrimenkul sektörüne her türlü nakdi ve gayrinakdi finansman sağlayabilecek yeterlilikte olması, piyasa yapıcılığı rolünü üstlenecek olması bu anlamda önemli. Bu, sektörde yeterlilik sahibi markaların ayrışmasını da sağlayacaktır. Öte yandan sektörün üzerindeki finansman yükü hafifletilir ise odaklanılacak yabancıya konut satışı ile ihracatımıza yapılacak katkının artırılacağı, ülkemizin konut satışında da uzun yıllar birinci olmaya devam edeceği aşikar" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 05.04.2019
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı