TR
MART 2012

TÜRKİYE'Yİ YENİDEN İNŞA ETMEK ŞART!

POSTA / 23.03.2012

DAP YAPI Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, sadece İstanbul değil tüm ülkede çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılması için yeni projelerin elzem olduğunu söyledi.

SÖZCÜ'ye açıklamalarda bulunan Yılmaz, İstanbul'da gecekondulaşmanın 1930'lu yıllarda başladığım, bugün itibariyle şehrin yüzde 70'inin kaçak yapılaşma ile oluştuğunu hatırlattı. 1999 yılında meydana gelen Marmara depremi ile vahametin ortaya çıktığını belirten Yılmaz, " Bugün şehrin dört bir yanında yeni ve güzel projele rüretiliyor olmakla birlikte, gecekondular da kimi iki katlı, kimi de müstakil ev adı altında varlığını sürdürüyor. İstanbul başta olmak üzere bütün Türkiye'yi yeniden inşa etmek, binaları düzeltmek gerekiyor. İnsanlara, hak ettikleri şekilde güvenli ve modern ortamlar sunulmalı" dedi.

Müdahale Kaçınılmaz

İstanbul'un dinamik yapısı paralelinde, fiziksel mekanın yanında sosyal profilin de sürekli değiştiğine vurgu yapan Yılmaz," Dikkat edilirse, 1900- 1923- 1950 - 1970 - 2000 tarihli İstanbul portreleri hem fiziksel anlamda hem sosyal anlamda birbirinden çok farklı. Kentler kendi kendini değiştirebilme kapasitelerine sahip değilse kendiliğinden veya kamusal müdahale yoluyla değişebilir. Yenileme, kentlerin bu değişime ayak uyduramamış ve kendini yenileyememiş bölgelerinde gerekirse kamu müdahalesi yoluyla gerçekleşir" diye konuştu. Kentsel dönüşümde tercih edilenin her mülk sahibinin proje alanında hakkını layıkıyla alması olduğuna dikkatçeken Ziya Yılmaz," Dönüşüm yapılırken mevcut binalardaki kullanımlarına uygun olarak hak sahiplerinin yeni projeden pay alma hakkma kavuşmaları sağlanmalı" dedi.

Yılmaz bununla ilgili uzlaşma sürecinde mal sahipleri nin toplantılar yoluyla projeler hakkında bilgilendirilmesinin önemli olduğunu kaydetti. DAP'ın ilgi alanları Zeytinburnu,Ümraniye, Pendik ve Avcılar'dan başlayacak kentsel dönüşüm hareketi inşaat sektörünü doğal olarak çok yalandan ilgilendirdiğini belirten Ziya Yılmaz," Bu ilçelere komşu bölgelerde;örneğin Pendik'in batısındaki Kartal'da ve Maltepe'de bizim de projelerimiz var. Pilot uygulamaların dalga dalga yayılacağım ve ilerleyen süreçte ülkemizin modern bir çehreye kavuşacağını umuyoruz " ifadesini kullandı. Ziya Yılmaz, dönüşüm projelerini desteklerini belirterek, "Ürettiğimiz projelerle şehrin çehresini değiştiriyor, güzelleşmesine katkıda bulunuyoruz" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 23.03.2012
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı