TR
EYLÜL 2018

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA ARTIŞ

EMLAK ROTASI / 01.09.2018

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, bu yılın ilk yarısında yabancılara konut satışı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,1 artarak 11 bin 816'ya ulaştı.

2017 yılını da 1,4 milyon adetlik konut satışıyla tamamlayan gayrimenkul sektörü, yabancı yatırımcılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Yabancıların Türkiye pazarına olan ilgisinde son dönemde çok ciddi bir hareketlilik olduğunun altını çizen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Özellikle Irak ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerinden çok sayıda yatırımcı Türkiye pazarıyla yakından ilgileniyor. Aynı şekilde Rusya ve İran'dan da çok ciddi bir talep gözlemliyoruz. Tabi bunda son dönemde dövizde yaşanan yükselişin de payı var.

Yılın kalanında da bu ilginin devam etmesi durumunda, yabancıya konut satış rakamının 25 bini aşacağını ve bu alanda yeni bir rekor kıracağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

ABD'DE 284 BİN KONUT YABANCIYA SATILDI
Yabancıya satışta ulaşılan rakamların bugün Türkiye'nin potansiyelini yansıtmadığını da sözlerine ekleyen Ziya Yılmaz şu ifadeleri kullandı: "Bugün dünyada OECD ülkeleri içinde en fazla konut satışını gerçekleştiren ülke olan ABD'de geçtiğimiz yıl 284 bin adet konut yabancıya satıldı. Bu konutlar sayesinde ABD, 153 milyar dolarlık gelirin sahibi oldu. Yine aynı şekilde İspanya'da geçen yıl yabancılara satılan konut sayısı 50 bin adet civarında. Bu her 9 konuttan l'inin yabancıya satıldığı anlamına geliyor. İngiltere'de de bu oran çok benzer seviyelerde. Türkiye'de ise geçen yıl 1,4 milyon konut satışı gerçekleşti. Bunun sadece 22 binini yabancıya satabildik. Yani her 65 konuttan sadece birinin satışı yabancılara yapıldı. Elde ettiğimiz gelir ise 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu tablo gösteriyor ki yabancıya konut satışında Türkiye daha rekabetçi olmak zorunda. Bu rakamı artıracak proje ve düzenlemeleri hızlıca hayata geçirmek zorundayız.

Bugün, oturum izni için gereken yatırım tutarını 100 bin dolara çeksek, yabancıya oturum iznini de noterde versek, ülkemize çok ciddi bir ihracat geliri ve katma değer oluştururuz."

FAİZLER YÜZDE 1'İN ALTINA DÜŞMELİ
Türkiye'de faizlerin yüzde l'in altına indiği dönemlerde gayrimenkul sektörünün farklı bir hikâye yazmaya başladığını, sektörün tekrardan bir hikaye yazabilmesi için bakanlık ve hükümet tarafından destek beklediklerini söyleyen Ziya Yılmaz, gayrimenkul üreticileri olarak faizlerin yüzde 1 seviyesinin altına inmesi için fedakârlık yapmaya hazır olduklarını vurguladı. Son dönemde maliyetlerde yaşanan artışların fiyatlara yansıtılmadığını, dövizdeki yükselişle birlikte de konut alımı için çok uygun bir ortam oluştuğunu vurgulayan Ziya Yılmaz şunları söyledi: "TÜİK verilerine göre inşaat maliyetleri iki yılda yaklaşık yüzde 45 civarında arttı fakat konut üreticileri bunları maliyetlerine yansıtmadı. Yeni yapılacak projelerde ise bu maliyetlerin fiyatlara yansıtılması kaçınılmaz.

Tüm bunlar değerlendirildiğinde, konut alımı için belki de Cumhuriyet tarihinin en uygun dönemlerinden birini yaşıyoruz. Özellikle dövizi olanlar bunu bozdurup konut yatırımı yapabilir."

EMLAK BANKASI SEKTÖRE İVME KAZANDIRACAK
Emlak Bankasının yeniden açılacak olmasının önemine dikkat çeken Ziya Yılmaz, "Bu konunun yıllardır altını çiziyorum. Dünyada konut üreten her ülkenin, özellikle gelişmekte olan her ülkenin sektörle ilgili 2-3 bankası bulunuyor. Bizde maalesef sektörü çok iyi bilen, bizimle birlikte hareket eden bir bankamız yok. Bu nedenle Emlak Bank'ın kurulması sektöre farklı bir ivme ve hareket getirecektir" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 01.09.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı