TR
EYLÜL 2018

YABANCIYA KONUTTA YENİ HAMLE 250 BİN $'A EV AL VATANDAŞ OL

STAR / 20.09.2018

Yabancıların vatandaşlık kazanabilmesi için gereken 1 milyon dolarlık ev alma şartı 250 bin dolara indi. En az 2 milyon dolarlık yatırım şartı ise 500 bin dolara düştü. Kararla birlikte yabancıya 15 milyar dolarlık satış hedefleniyor.

Türkiye'ye daha fazla yatırımcı çekmek ve konut satışlarını artırmak amacıyla yeni bir değişiklik yapıldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlananan kararla yabancıların Türk vatandaşlığını kazanabilmeleri için gerekli şartlar yeniden düzenlendi. Daha önce, vatandaşlık kazanabilmek için karşılanması gereken en az 2 milyon ABD Doları tutarında sabit sermaye yatırımı şartı 500 bin dolar veya karşılığı TL olarak değiştirildi. En az 1 milyon doları tutarında taşınmazın tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alınması hükmü de yönetmelikle değiştirildi. 250 bin dolar veya karşılığı döviz ya da karşılığı TL tutarında taşınmazı satın alan yabancılar bu haktan yararlanabilecek.

İSTİHDAM ŞARTI DÜŞTÜ

Vatandaşlığa geçmek için oluşturulması gereken istihdam rakamı ise 100 kişiden 50 kişiye düşürüldü. Vatandaşlığa geçme şartlarından biri olan Türkiye'de faaliyet gösteren bankalara üç yıl tutma şartıyla yatırılması gereken mevduat tutarı en az 3 milyon dolardan 500 bin dolar veya karşılığı döviz ya da karşılığı TL'ye düşürüldü. En az 3 milyon dolar tutarında devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın alma şartı da 500 bin dolar veya karşılığı TL olarak güncellendi.

ÖZEL OFİSLER HİZMETİ

En az 1 milyon 500 bin dolar tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı alma ve üç yıl süre ile elinde tutma şartı da yönetmelikle 500 bin dolara düşürüldü. Yapılacak vatandaşlık kazanma başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlı. ğı temsilcileşan bir komisyon kurulabilecek. Özel ofisler açılarak Türk vatandaşlığına geçmek için başvuran yabancılarla birebir ilgilenilecek ve işlemler en kısa sürede yapılacak. Bu ofislerin ve sürecin takibi içişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak komisyon tarafından takip edilecek.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz

Yabancı ya konut satışta Cumhuriyet tarihi rekoru kırdık, 3-5 yılda 15 milyar dolara çıkarırız. Toplam yabancıya konut satışında yılı da yaklaşık 30 bin konut satışı ile kapatabiliriz.

  • BASINDA BİZ
  • 20.09.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı