TR
HAZİRAN 2020

YATAY MİMARİLİ ÇEKİM MERKEZİ ÇEKMEKÖY

PARA / 21.06.2020

Ziya YILMAZ / DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

"Doktorlardan oluşan özel bir sağlık kurulu oluşturduk”

Çekmeköy, İstanbul'un tercih edilen noktalarından biri. Az katlı yapıların yoğunlaştığı özel bir bölge. Çekmeköy projemizde üreteceğimiz konutları yatay mimariye uygun olarak altı katlı " olarak planladık. Hayata geçirdiğimiz tüm projelerde deprem güvenliği en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Projeyi İskandinav tarzında hayata geçirdik. Son dönemde korona tehdidinin psikolojik etkisiyle, tüketicilerden ünitelerin birbirinden bağımsız olması yönünde talepler alıyoruz. Pandemi gayrimenkul sektöründe tüketici beklentilerini değiştirdi. Türkiye genelindeki son verilere göre balkonlu ve bahçeli evlere talep yaklaşık yüzde 228 arttı. Türkiye 1999'daki depremin ardından deprem kriterleri ile tanışmıştı. Virüs ile birlikte şimdi bu kriterlere bir yenisinin eklenmesi gerekiyor; o da 'Sağlık Ev Kriterleri'. Pandemi ile doğaya dönüş, orman içinde yaşam, bahçeli, teraslı ve geniş balkonlu evlerin eksikliğini çok net hissettik. Bu noktada karşımıza hazırlıklarına koronavirüs öncesinde başladığımız 'Sağlıklı Ev Kriterleri' çıktı. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız Sağlıklı Ev konseptini Çekmeköy'deki Ormanköy projemizde hayata geçiriyoruz. Bunun için sağlık ve sağlıklı yaşam uzmanlarından oluşan özel bir 'Sağlık Kurulu' oluşturduk.

SON yıllarda İstanbul'da rağbet gören bir semt var. Çevresindeki yeşil alanlar, geçtiğimiz yıl açılan metro istasyonu ve görece sakin konumuyla dikkat çeken bu semtin adı Çekmeköy. Büyük sitelerin konumlandığı, sitelerin kendi sosyal yaşam alanlarıyla öne çıkmaya başladığı semt, iddialı konut projeleriyle dikkat çekiyor. Semtin önemli bir özelliği projelerin genellikle yatay mimari tarzda olması. Özellikle depreme dayanıklı yeni konut stokuyla dikkat çeken semtteki konut satışları son dört yıldır artış trendinde. İlçe özellikle sağlam zemin yapısı ile dikkat çekiyor. Çam, meşe, kayın ve köknar ağaçlarıyla kaplı 800 dönümlük geniş bir piknik alanı sunan Taşdelen Ormanı ilçenin hemen yanında yer alıyor. Bölge Taşdelen suyuyla da tanınıyor. Ayrıca Alemdağ ve Sultançiftliği Taşlıtepe ormanları da ilçeye komşu durumda. Yaklaşık 20 yıldır gayrimenkul şirketlerinin markajında olan Çekmeköy'de konut yatırımları artarken satılık ve kiralık ev fiyatlarında da ciddi yükselişler var. Çekmeköy'de markalı konutların satılık metrekare fiyatları 7 bin TL ile 12 bin TL arasında değişiyor. TALEP BALKONLU EVLERE

Çekmeköy'de faaliyet gösteren Coldwell Banker Söz'ün Gayrimenkul Danışmanı Selma Zaim, "Burası özellikle deprem sonrasındaki yapılaşmasıyla dikkat çeken ilçelerden. Evler hem az katlı, hem de depreme dayanıklı olarak inşa ediliyor" derken, ilçenin özellikle depreme karşı duyarlı alıcılar tarafından tercih edildiğine vurgu yapıyor. Bölgede başlangıçta villaların yoğun olduğunu söyleyen Zaim, "Önceleri müşteriler hem bölgeyi test etmek hem de büyük bütçeler ayırmak istemedikleri için öncelikli olarak kirayı tercih ediyordu. Balkonlu ev opsiyonunun çok olması, yeşilinin fazlalığı nedeniyle salgın sonrası tercihlerin arttığı görülüyor" diyor. Zaim, ilçe nüfusunun son beş yılda yüzde 15 arttığına da dikkat çekiyor. Türkiye genelinde birinci el konutların toplam satış içerisindeki payı yüzde 37.9 düzeyinde. Çekmeköy'de 2019'da satılan konutların ise yüzde 48.8'i ilk kez satılan konutlardan oluşuyor. Bu oran, semtin yeni konut stokunun gücünü gösteriyor. Çekmeköy'de 2015-2019 yılları arasında satılan toplam konut adedi Her binada elbette asansör olsun istesek de asansöre ihtiyaç duymadan çıkılabilecek- yükseklikteki eve 'Sağlıklı Ev' diyoruz. 'Sağlıklı Ev' bahçe, yoksa teras, teras da veremiyorsanız kesinlikle geniş balkona sahip olacak. Yaklaşık 200 bin metrekare alan üzerindeki Ormanköy projemizin yüzde 90'ı yeşil alanlar için ayrıldı. Orman havası alarak yapılan  spor ve yürüyüş aktiviteleri ' tansiyon ve şeker gibi kronik hastalıklara da iyi geliyor, yaşlanmayı geciktiriyor. Bu yüzden 'Sağlıklı Ev' orman içinde ve geniş bir yeşil alana sahip olmak zorunda. 'Sağlıklı Ev' dediğinizde, her dairenin havalandırma sisteminin korona sürecindeki sağlık kriterlerine uygun olarak tasarlanması ve 'bağımsız' olması önemli. Sağlıklı Ev' mutlaka deprem yönetmeliğine uygun olmalı. DAP Yapı Sağlık Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

 

 

 

  • BASINDA BİZ
  • 21.06.2020
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı