TR
OCAK 2022

YATIRIMA “HIZ” VERDİ

POSTA / 12.01.2022

5 YILLIK PROGRAM

Koronavirüs pandemisinin etkisi altında geçen son iki yılda arazi geliştirmeye odaklanan Dap Yapı, 2022'den itibaren projelerine hız veriyor. Bu dönemde önümüzdeki 5 yıllık yatırım programını hazırlayan Dap Yapı, İstanbul ve İzmir'de 35 milyar lira değere sahip 6 projeye imza atmaya hazırlanıyor. Dap Holding Başkanı Ziya Yılmaz, "2022'den çok umutluyum. Yeni projelerimize başlıyoruz" dedi.

PUSLU HAVADA DA BÜYÜYORUZ

Konut geliştirdikleri bölgenin beklentilerini analiz ederek üretim yaptıklarını anlatan Yılmaz, "Öz sermayesi güçlü bir şirketiz. İstikrarlı büyüyoruz. Bölgenin arz talep dengesini, insanların ihtiyaçlarını, satılan/talep edilen konutlarını analiz ediyoruz, bilimsel bir çalışma yapıp veriler elde ediyoruz. Bu sayede güneşli havada da puslu, sisli havada da büyümeye devam ediyoruz" diye konuştu.

İLK PROJE LEVENT’TE

5 yıllık programlarında yer alan projelerden söz eden Yılmaz, bunlardan ilkinin İstanbul'un finans ve iş merkezi olan Levent'te yer alan Emlak Konut GYO arazisinde yükselecek yeni proje olacağını kaydetti. Proje için son hazırlıkların sürdüğünü anlatan Yılmaz, daha sonra Çeşme, İzmir, Beykoz ve Pendik projelerinin sıralanacağını belirtti. Yılmaz, bu yıl 1.000 konutun teslimini gerçekleştireceklerini de belirtti.

YURTDIŞINA AÇILACAK

Türk müteahhitlerinin dünyada ikinci olduğunu, Türk markalı konut geliştiricilerinin de dünyaya açılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, "Bu kapsamda DAP'ı bir dünya markası yapma vizyonuyla yurtdışı pazarlarla ilgili analiz-araştırma süreçlerimiz devam ediyor. İlk çalışmamıza Portekiz'in başkenti Lizbon'da başladık, diğer ülkeleri de araştırıyoruz" dedi.

MALZEME FİYATINA KARSI ÖNLEM

İnşaat sektöründe demir, alüminyum, plastik, beton gibi pek çok kalemde yüzde 100'lerin çok üzerinde fiyat artışları olduğunu anlatan Yılmaz, maliyet hesabını yapabilmek adına projelerini en hızlı şekilde tamamlayacaklarını İfade etti. Yılmaz, şunları söyledi: "Artık her projeye özel ekiplerimizi genişleterek, projelerimizi en kısa sürede bitirip çıkmak istiyoruz. Daha önce de bunu çok yaptık. Örneğin Çekmeköy projemizde sözleşmede 36 ay taahhüdümüz vardı. 18 ayda hayata geçirdik."

BUGÜN ALAN YİNE KÂRLI

Nitelikli konut ihtiyacının yüzde 300 arttığını anlatan Yılmaz, "Artan konut maliyetlerine karşı ise konut fiyattan geriden geliyor. Bugün konut alan, gelecek aya kıyasla yine daha uygun fiyatla konuta erişmiş olacak. Küresel emtia fiyatlarındaki yükselişle birlikte, iç pazarda inşaat maliyetleri ortalamaya bakacak olursak yüzde 100'ün üzerinde artmış durumda. Bazı kalemlerde bu artış 18 aylık dönemde yüzde 400’e yaklaşıyor" diye konuştu.

  • BASINDA BİZ
  • 12.01.2022
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı