TR
AĞUSTOS 2018

YATIRIMIN TAM ZAMANI : DÖVİZİ BOZDUR, EV AL

AKŞAM / 10.08.2018

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, "Konut alımı için belki de Cumhuriyet tarihinin en uygun dönemlerinden birini yaşıyoruz. Özellikle dövizi olanlar bunu bozdurup konut yatırımı yapabilir" dedi. Son dönemde maliyetlerde yaşanan artışların fiyatlara yansıtılmadığını, dövizdeki yükselişle birlikte de konut alımı için çok uygun bir ortam oluşturduğunu vurgulayan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "TÜİK verilerine göre inşaat maliyetleri iki yılda yaklaşık yüzde 45 civarında arttı fakat konut üreticileri bunları maliyetlerine yansıtmadı" dedi.

FAİZ %1'İN ALTINA İNSİN

Yılmaz, yeni yapılacak projelerde ise bu maliyetlerin fiyatlara yansıtılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtirken, "Tüm bunlar değerlendirildiğinde, konut alımı için belki de Cumhuriyet tarihinin en uygun dönemlerinden birini yaşıyoruz. Özellikle dövizi olanlar bozdurup konut yatırımı yapabilir" dedi. Yılmaz, gayrimenkul üreticileri olarak faizlerin yüzde 1 seviyesinin altına inmesi için fedakârlık yapmaya hazır olduklarını vurgularken, Emlak Bankası'nın açılacak olmasının önemine de dikkat çekti.

YABANCIYA NOTERDE 'OTURUM İZNİ'

ABD'nin geçen yıl yabancıya sattığı gayrimenkullerden 153 milyar dolar gelir elde ettiğini belirten Yılmaz, "Avrupa'da da yabancıya konut satışı ciddi bir gelir kaynağı. Türkiye'de elde ettiğimiz gelir ise 4.6 milyar dolar" dedi. Yılmaz, "Oturum izni için gereken yatırım tutarı 100 bin dolara çeksek; yabancıya oturum iznini de noterde versek, ciddi bir ihracat geliri oluştururuz" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 10.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı