TR
AĞUSTOS 2018

YENİ KONUT KAMPANYASI İLE 20 MİLYARLIK SATIŞ BEKLENİYOR

DÜNYA / 29.08.2018

Konut satışlarını artırmak için ikinci büyük kampanya dün start aldı. Yapılan açıklamaya göre bu yeni kampanyada dövizle ödeme yapanların ödediği peşinat, döviz artarsa aynı seviyede artacak, böylece döviz yatırımı yerine konutu tercih edenin bir kaybı olmayacak.

Gayrimenkul sektörüne ivme katması beklenen ikinci büyük kampanya dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumun katılımıyla tanıtıldı. 29 Agustos-31 Ekim arasında geçerli olacak "Türkiye İçin Kazanç Vakti" adlı kampanya kapsamında konut fiyatları yüzde 10 indirilirken, peşinat oranları yüzde 10 oldu. Kampanyanın en büyükfarkı, dövizle ödeme yapanların kayba uğramamasını sağlamak üzere planlanması. Kampanyada faizler ise 120 ayda yüzde 0.98 olacak. 33'ü Emlak Konut GYO projesi olmak üzere toplam 300 ila 400 arasındaki projeden 100 bin adet konut kampanyada yer alacak. Kampanyadan beklenen satış geliri ise 20 milyar TL. "Türkiye İçin Kazanç Vakti" kampanyası öncekilerden farklı olarak dövizili alımları çekici hale getiriyor. Bu kapsamda peşinatım döviz veya altın olarak yatıranlar, kurdaki artıştan olumsuz etkilenmeyecek, 1 yü sonra eğer kur yükselmişse aradaki fark ödedikleri taksitlerden düşülecek. Kampanyanın tanıtım toplantısında detaylarla ilgili konuşan Bakan Murat Kurum, "100 bin konutu kapsayan kampanyada projelerin satış fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak. Eğer konut fiyatı 500 bin liraysa buna yüzde 10 indirim yapılacak, fiyat 450 bin liraya inecek" dedi.

Döviz kalkanlı garanti veriliyor

Kampanyada yüzde 10 minimum peşinat alınacağını aktaran Kurum, "Ancak bu peşinatta, bugün diyelim ki dövizle yatırımını değerlendiren veya altında yatırımını değerlendiren vatandaşımızla alakalı şöyle bir durum söz konusu; altını ve dövizi bugünkü kurdan neyse bu kur bir kenara koyulacak ve süreç içerisinde diyelim ki dövize artış geldi, altına artış geldi bu artış kadar daire fiyatından bedel üşülecek. Dolayısıyla hiç kimsenin şu saatte dövizini, altınını kenarda tutmasını gerektiren bir durum söz konusu değil. Buradaki artışın tamamen birebir yansımasının verdiği peşinat kadar yansıması daire bedelinden düşülecek. Örneğin bugün 10 bin dolarlık peşinat 50 bin TL'ye geliyorsa yarın öbür gün dolar 2 katına çıktığında biz o zaman bir 50 bin TL'yi daha evin borcundan düşeceğiz" diye konuştu. "Hiç kimsenin şu saatte dövizini, altınını kenarda tutmasını gerektiren bir durum söz konusu değil" diyen Kurum, "Buradaki artışın tamamen birebir yansıması daire bedelinden düşülecek'dedi.

Banka ve kefil olmadan alma imkanı sağlıyor

Kampanyada 12. ve 24. aylarda geçerli yüzde 15lik iki ara ödemeler söz konusu olduğunu aktaran Bakan Kurum şöyle konuştu: "Geriye kalan 120 aylık tutar için ise aylık 0,98 vade farkıyla yüzde 60'lık kısım için banka ve kefil olmadan yüklenicilerimiz, idarelerimiz kendi bünyesinde kredilendirme yapacaklar. Bu da dairenin totaline baktığınızda yaklaşık yüzde 84 vade farkına geliyor. Yani bugün faiz oranlarının yüzde 2' lerde olduğunu düşünürseniz çok büyük bir fedakarlık var."

Kampayadaki konut sayısı artabilir

15 Temmuz'da başalattıkları kampanya ile belki bir yıl sonra satılacak konutların alımlarını erkene aldıklarını aktaran Kurum, bu kampanya ile de benzer bir süreç beklediklerini söyleyerek, "100 bin konutun yüzde 25'i kampanya kapsamında olduğu içinbu25bin konutun satışından 4 milyar TL peşinat ve toplam 20 milyar TL'lik satış bekliyoruz" bilgisini verdi. Kampanyanın uzamasını beklemediklerini ancak kampanyaya girecek konut sayısında artış beklediklerini aktaran Kurum şöyle konuştu: "100 bin konutun yüzde 25'i kampanyada olacak. Yoğun ilgi nedeniyle kampanyaya girecek konut sayısının 200 bine çıkmasını, dolayısıyla 200 bine çıktığında 50 bin konutun kampanya ile satılmasını bekliyoruz."

"Emlak Bankası için çalışmalar devam ediyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Projelerde Amerikan menşeli ürünler kullanılmayacak. Emlak Bankası kurulup, ithal ikameli malların yerli üretimde katkı sağlaması adına bankaca çalışma yapılacak. Yine Emlak Bankası ile sektöre ve gayrimenkul ile alakalı işlere destek olmak ve ithal malların burada üretilmesini sağlamak adına hızlı bir kuruluş süreci işletiyoruz. İnşallah bunu da çok kızsa zamanda kurup hem vatandaşlarımızın faydalanacağı hem de sektörün faydalanacağı bir banka olması yolunda hızlı adımlarımız var, yıl sonuna da bu süreci tamamlayacağız" değerlendirmesini yaptı.

Emlak Konut 3 bin bölümle katılıyor

Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli ise Emlak Konut olarak 33 projede toplam yaklaşık 12 bin bağımsız bölümün yüzde 25'i olan 3 bin bağımsız bölümle gayrimenkul alanında hayata geçirilecek kampanyaya katıldıklarını bildirdi.

Erken kapatan indirim alacak

Aldığı dairenin borcunu 6 ay veya 1 yıl içerisinde kapatmak isteyenlere de avantajlar olduğunu dile getiren Kurum, "Borcunu 1 yıl içinde kapatan yüzde 25 indirim alacak. 6 ay içinde kapatanlarda ise bu oran yüzde 35 olacak" dedi.

"Yük markalı üreticide"

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: Türkiye'de bu sene ilk 7 ayda 770 bin konut satıldı. Bu rakam geçtiğimiz yıl da aynı seviyelerdeydi. Fakat geçen yıl bildiğiniz gibi konut kredi faiz oranları çok daha düşüktü. Bunun yanında bu yıl satılan 770 bin konutta, banka kredili konut satış adedi geçen seneye kıyasla neredeyse 52 bin az. Bu da aslında, satışların önemli kısmının nakit gücü yüksek markalı konut üreticilerinin kendi finansman yöntemleriyle gerçekleştiğinin en önemli kanıtı.

  • BASINDA BİZ
  • 29.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı