TR
AĞUSTOS 2021

YEŞİLE KOMŞU KONUTLAR DAHA FAZLA DEĞERLENİYOR

POSTA / 18.08.2021

Gayrimenkul yatırımcılarının lüksten beklentisi değişiyor. Pandemi süreciyle birlikte orman ve koru yeni lüks kriterleri arasına girdi. Araştırmalara göre bu tür evlerde yaşayanların yaşam kaliteleri artıyor. Aynı zamanda ekonomik kazanç da elde ediliyor. Yeşil alan, parklara ve koruya komşu konutlarda fiyat yükselişi potansiyeli yüzde 47 daha fazla...

BALKONLULAR REVAÇTA

Pandemi süreciyle birlikte artan doğaya kaçış isteği konut alışkanlıklarını da değiştirdi. Koronavirüs sonrasında özellikle yeşil alanlara erişimi bulunan, insanların evlerindeyken de doğayla iç içe olabildiği evlere yönelik talep katlandı. Son dönemde bahçeli evlerde yüzde 228, balkonlu evlerde yüzde 100’e yakın ölçüde talep artışı olduğu hesaplanıyor.

BEKLENTİ DEĞİŞTİ

Dap Yapı, gayrimenkul piyasasında yaşanan bu değişime yönelik değerlendirmelerde bulundu. Açıklamaya göre, sadece İstanbul’da değil dünya metropollerinde de koru içindeki konutlar yatırımcının yeni gözdesi oldu. Gayrimenkul danışmanlık firmalarından Knight Frank'in 'Living By Park 2020' raporuna göre, yatırımcıların lüksten beklentileri dünyanın her yerinde değişti.

EKONOMİK KAZANÇ

Açıklamada, yeni lüks kriterlerinin aydınlık, ferah, orman ve koru manzarası olan yerler olduğu belirtilirken, bu yerlerde yaşayan insanların 'hayatlarının zenginleştiği' ifade edildi. Üstelik bu beklentinin sadece yaşam kalitesi olarak değil aynı zamanda ekonomik kazanç olarak da kendini hissettirdiği vurgulandı.

İSTANBUL’DA YÜZDE 200

Verilen bilgilere göre, gerek Knight Frank 2020 The Wealth Report gerekse Dünya Şehirleri Kültür Forumu'na göre yeşil alan, parklara ve koruya komşu olan konutlardaki fiyat yükselişi potansiyeli, kentteki diğer konutlara göre yüzde 47 daha fazla. Bu artış potansiyelinin İstanbul’da ise yüzde 200'ü aştığı tahmin ediliyor.

NİŞANTAŞI’NDA 5 LÜKS KRİTERİ

DAP Yapı, değişen bu beklentileri analiz ederek tasarladığı yeni projesini Nişantaşı'nda hayata geçiriyor. On talep toplama döneminin ardından resmi olarak satışına başlanan Nişantaşı Koru projesi, lokasyon olarak Amerikan Hastanesi ile Ihlamur Kasrı arasında konumlanıyor. DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Nişantaşı'nda dev koru alanına komşu olan Nişantaşı Koru projesinde 'yeni lüks' kavramını tanımlamak için oluşturulan 5 kriteri şu şekilde sıraladı:

1,Şehrin merkezinde dünyaca ünlü ve köklü bir semtte yer alması: Nişantaşı Koru projesi, dünyanın önde gelen lüks ve prestijli markalarının yer aldığı Abdi ipekçi Caddesine 650 metre, City's Alışveriş Merkezi ne ise 300 metre mesafede bulunuyor.

2.Eşine az rastlanır ve sınırlı sayıda bir yapıya sahip olması: Nişantaşı Koru, 25 dönüm arazi üzerinde koruya komşu sadece 160 konuttan oluşuyor. Proje, bahçe villa ve teras villa konseptini ilk kez Nişantaşı'na taşıyor.

3.Lüks tekne mantığıyla tasarlanmış, kişiye özel konut seçenekleri: Nişantaşı Koru, geniş ve ferah yaşam alanları yanında kişiye özel hizmetleri lüksle harmanlayarak sunuyor.

4.Bulunduğu şehre değer katacak kıymetli bir sanat eseri niteliğinde olması: Proje geliştirdiği bölgelerin karakteristiğine uygun, yenilikçi projelere imza atan DAP Yapı, Nişantaşı Koru projesinde lüksü yeniden tanımlayan ayrıcalıklarıyla, nesilden nesile miras kalacak kadar değerli bir proje sunuyor.

5.Sağlıklı ev kriterleri: Sağlıklı ev konseptinin ilkini Çekmeköy Orman köy projesiyle hayata geçiren DAP Yapı, aynı konsepti Nişantaşı'na taşıdı.

KORUYA VE PARKLARA KOMŞU DAİRELERE TALEP ARTARAK DEVAM EDECEK

ŞEHİR MERKEZİNDE BOL YEŞİL ALAN

Mimarisi ve tasarımı ile yıllar boyunca değer kazanacak bir proje geliştirdiklerini belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Dünyanın hemen hemen her yerinde park ve koruya komşu daireler her zaman mücevher gibi az bulunan kıymetti yatırım ürünleri olmuştur. Pandeminin etkisi ile uzun süre evlerde karantina dönemi geçiren kitleler, artık hayatlarının kıymetini çok daha iyi biliyor ve yeşil bir doğanın içinde yaşama şansı yok ise şehir merkezindeki yeşil alanı bol park ve koru alanlarına yöneliyor diye konuştu. 

50 YIL SONRA BİLE DEĞERİNİ KORYACAK

DAP Yapı olarak bu ihtiyacı gördüklerini anlatan Ziya Yılmaz, şunları söyledi: "Nişantaşı Koru projesiyle nesilden nesile miras olarak bırakılan, dünyada parmakla gösterilecek ve yıllar boyunca değerini koruyacak bir eser geliştirdik. DAP Yapı'nın yenilikçi vizyonuyla Emlak Konut güvencesinin birleşimi olan bu proje; iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul’umuzun gözbebeği Nişantaşı'nda, 50 yıl sonra bile değerine değer katacak mücevher 1 kadar kıymetti bir eser 4 olacak.

  • BASINDA BİZ
  • 18.08.2021
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı