TR
AĞUSTOS 2021

YEŞİLE KOMŞU KONUTLAR DEĞERİNİ KATLIYOR

YENİ ŞAFAK / 18.08.2021

Dünya metropollerinde Kovid-19'la birlikte doğaya komşu evler gayrimenkul alıcısının gözdesi oldu. Yapılan araştırmalar, orman ve koru manzarası olan evlerde yaşam kalitesinin arttığına işaret etti. Bu konutlarda değer artışı ise İstanbul'da yüzde 200'e ulaştı.

Pandemi sürecinde, doğaya duyulan özlem gayrimenkul sektöründe kendini hissettirdi. Özellikle yeşil alanlara erişimi bulunan; insanların evlerindeyken de doğayla iç içe olabildiği evlere yönelik talep, son dönemde bahçeli evlerde yüzde 228, balkonlu evlerde yüz 100'e yakın ölçüde artmış durumda. Sadece İstanbul'da değil, dünyanın önemli metropollerinde de koru içindeki konutlar yatırımcının yeni gözdesi.

LÜKS KRİTERİ DEĞİŞTİ

Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlık firmalarından Knight Frank'in 'Living By Park 2020' raporuna göre, gayrimenkul yatırımcılarının lüksten beklentileri dünyanın her yerinde değişti. Raporda, yeni lüks kriterlerinde aydınlık, ferah, havası ve orman ve koru manzarası olan yerlerde yaşayan insanların 'hayatlarının' zenginleştiği belirtildi. Üstelik bu beklenti sadece yaşam kalitesi olarak değil, ekonomik kazanç olarak da kendini hissettiriyor. Knight Frank 2020 The Wealth Report ve Dünya Şehirleri Kültür Forumu'na (World Cities Culture Forum) göre yeşil alan, parklara ve koruya komşu olan konutlardaki fiyat yükselişi potansiyeli, kentteki diğer konutlara göre yüzde 47 değer kazandığı görülüyor. Bu artış potansiyelinin İstanbul'da yüzde 200'ü aştığı tahmin ediliyor.

IHLAMUR KASRINA KOMŞU PROJEDE BEŞ KRİTER 

DAP Yapı da değişen bu beklentileri iyi analiz ederek, 'lüksün ötesinde' tasarladığı yeni konseptini Nişantaşı'na getiriyor. Ön talep toplama döneminin ardından resmi olarak satışına başlanan Nişantaşı Koru projesi, lokasyon olarak Amerikan Hastanesi ile Ihlamur Kasrı arasında konumlanıyor. DAP Yapı'dan yapılan açıklamada, proje için şu bilgiler paylaşıldı: "Sanatın, modanın ve lüksün merkezi konumunda olan Nişantaşı'nda, dev koru alanına komşu bir proje olan Nişantaşı Koru projesi için 'yeni lüks' kavramını tanımlamak için oluşturulan 5 kriter şu şekilde sıralanıyor:

ŞEHRİN MERKEZİNDE 

Nişantaşı Koru projesi, iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul'un merkezinde, dünyanın en köklü ve prestijli semtlerinden Nişantaşı'nda yer alıyor. Proje, dünyanın önde gelen lüks ve prestijli markalarının yer aldığı Abdi İpekçi Caddesi'ne 650 metre, City's Alışveriş Merkezi'ne ise 300 metre mesafede bulunuyor. Uluslararası gayrimenkul firması Cushman&Wakefield'in 65 ülkenin 330 alışveriş caddesini sıraladığı araştırmada ilk 10'da yer alan Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi, San Francisco'daki Union Square ve New York'taki 5. Cadde'yle aynı kategoride yer alıyor.

SINIRLI SAYIDA BİR YAPI 

Nişantaşı Koru projesinde, 25 dönüm arazi üzerinde koruya komşu 160 konut bulunuyor. Bahçe villa konforunu Nişantaşı'nda şehrin kalbine ilk defa taşıyan projede, doğanın iyileştirici gücü ön plana çıkarılıyor.

KİŞİYE ÖZEL SEÇENEKLER

Lüks tekne mantığıyla tasarlanan Nişantaşı Koru'da, 6'ncı katta daireye özel Boğaz manzaralı sonsuzluk havuzları, 8 metreye varan tavan yükseklikleri, bahçe villa ve teras villa konsepti ile daire büyüklüğünde teraslar yer alıyor. Proje, geniş ve ferah yaşam alanları ile lüksü harmanlıyor.

SANAT ESERİ NİTELİĞİNDE

Proje, miras gibi babadan oğula geçecek, bulunduğu şehre değer katacak kıymetli bir sanat eseri niteliğinde. Yenilikçi projelere imza atan DAP Yapı, her detayın titizlikle düşünüldüğü Nişantaşı Koru projesinde lüksü yeniden tanımlayan ayrıcalıklarıyla, nesilden nesile miras kalacak bir proje sunuyor.

SAĞLIKLI EV KONSEPTİ 

DAP Yapı, bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle birlikte, Çekmeköy'de 58 bin 300 ve Nişantaşı'nda 18 bin kişiden görüş alarak 'Sağlıklı Ev' konseptini geliştirdi. Sağlıklı Ev konseptinin ilkini, Çekmeköy Ormanköy projesiyle hayata geçiren DAP Yapı, aynı konsepti şimdi Nişantaşı'na taşıdı. Başta Ihlamur Kasrı olmak üzere komşusu olunan 60 bin metrekare alana sahip adeta küçük bir orman olan koru alanından gelen bol oksijen sayesinde, şehrin merkezinde zinde ve konforlu bir yaşam sunacak.

MÜCEVHER GİBİ KIYMETLİ GÖZDE YATIRIM ÜRÜNÜ

Mimarisi ve tasarımı ile yıllar boyunca değer kazanacak bir proje geliştirdiklerini belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Lüksün ötesinde bir yasan, hayal eden insanlar, her zaman park, yeşil alanlar ve koruya komşu konumda bulunan gayrimenkulleri hem yasamak hem de nadir bulunan bir daire olduğu için yatırım yapmak k tercih etmişlerdir. Bu nedenle dünyanın hemen hemen her yerinde park ve koruya komşu daireler her zaman mücevher gibi az bulunan kıymetli yatırım ürünleri olmuştur. Pandeminin etkisi ile uzun süre evlerde karantina dönemi geçiren kitleler, artık hayatlarının kıymetini çok daha iyi biliyor ve yeşil bir doğanın içinde yasama şansı yok ise şehir merkezindeki yeşil alanı bol park ve koru alanlarına yöneliyor. Londra ve New York gibi yıllık konut fiyat artışlarının yüzde 5 yükseldiği dönemler bile yabancı ekonomistler tarafından "sert fiyat artısı" seklinde yorumlanıyor. New York'da park ve koruya komşu dairelere ilgi yüzde 63 oranında artış gösterirken Londra’da bu oran yüzde 75’e kadar artış gösteriyor. İstanbul'da ise bu artısın bazı bölgelerde yüzde 200'ü astığı tahmin ediliyor. Biz de DAP Yapı olarak bu ihtiyacı görüp, Nişantaşı Koru projesiyle nesilden nesile miras olarak bırakılan, dünyada parmakla gösterilecek ve yıllar boyunca değerini koruyacak bir eser geliştirdik. Bu proje; iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul’umuzun gözbebeği Nişantaşı'nda, 50 yıl sonra bile değerine değer katacak mücevher kadar kıymetli bir eser olacak" ifadelerini kullandı.

  • BASINDA BİZ
  • 18.08.2021
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı